16 Kasım 2015 Pazartesi

Diyabet Tedavilerinde Gelişmeler Neler?


Bugünkü konumuz, diyabet hastalığındaki yeni gelişmeler ve diyabet hastalığında uygulanan yeni tedavi yöntemleri.
Hepimizin bildiği üzere pankreas sindirim sistemine ait olan besinlerin sindirimini kolaylaştıran organdır. İnsülin hormonu üreten beta hücrelerine sahiptir. Zaman zaman her gün iğne yapmaktan sıkılıp şikayet ettiğim olur.. Tabi insülin kaleminin yerini alan insülin pompası da var ama ben henüz tanışmadım. Diyabetin birkaç tedavisi daha vardır bunlar;

*Kök Hücre Tedavisi
*Pankreas Nakli
*Adacık Nakli


Günlük İğne Yerine “Betatropin”
Harvard Üniversitesi’nden uzman kişilerin araştırmalarına göre Betatropin vücuttaki insülini arttıran bir hormondur. Günde birden fazla iğne yapmak yerine vücuda haftada veya ayda, hatta yılda bi’ kere bu hormon salgılanacak. Aslında kulağa çok hoş geliyor. Amerikalı bilim insanları keşfettikleri bu hormonun vücutta insülin üretimini artıracağını ileri sürüyor..                                                                                                                                       
Fakat okuduğum yazıya göre bu yöntemin piyasaya çıkması için 10 yıl geçmesi gerekiyormuş. (Kaynak: sciencedirect.com)


Bir Başka Yöntem: Adacık Nakli
Pankreas kan şekerini düzenleyen hormonları yapar. Bu hormonların da olmasını sağlayan hücrelere adacık hücre denir.

Adacık hem Tip1 hem de Tip2 hastalarına uygun görülmüş bi’ tedavi yöntemidir. Fakat tek sorun bu nakilden sonra bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanma zorunluluğu.. Bu yüzden hastaların çoğu insülin kalemiyle tedaviye devam ediyor. Yan etkilerine maruz kalmamak ve daha fazla etkili olmasını sağlamak için çalışmalar hâlâ sürüyor.Pankreas Nakli Olan İnsülinden Kurtulur!

Zamanında yemek yemenin, zamanında spor yapmanın insüline göre ayarlandığı düzeni yaşarken pankreas naklinden sonra artık normal insanlar gibi yenilebilir. Bu nakil, diyabetin yıllar sonra oluşturabileceği hastalıklardan da kurtulmayı sağlıyor.

 Pankreas naklinde önemli adaylar böbrek yetmezliği olan tip1 diyabetiklerdir. Bu kişilere operasyonda pankreas böbrek ile aynı anda takılır. Bu operasyon 4-6 saat sürer. Kişiler birkaç gün içinde tamamen normal kan şekeri düzeyine sahip olur.

 Her şeyden önce doktorla görüşülerek uygun tedavinin ne olduğunu öğrenmek gerekir. Daha sağlıklı beslenirsek diyetimize uyarsak insülini silebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder