7 Şubat 2014 Cuma

Üniversite Öğrencileri İçin Özel Diyet Listesi – Yurt Hayatına Uygun

Bir önceki yazımda yurtta denediğim listemi paylaşmıştım. İlk sene malum aileden ayrılınca herkes birden bunalıma giriyor ve yemeğe sarıyor. Sonra gelsin kilolar. İşte bu durumu yaşamış biri olarak size diğer bir listemi paylaşıyorum. Bu listeyi Ankara Üniversitesi diyetisyenlerinden almıştım. Her bünyeye kolayca adapte olabilen bu listedeki yiyecekleri ise yurtta bile bulabilirsiniz.

Bu diyet listesi, her üniversite öğrencisi hiç bir sağlık ve maddi sorun yaşamadan gündelik yaşamına adapte edebilir, kilo vermek ya da daha fit bir şekilde formunu korumak adına dilediği zaman uygulamaya geçirebilir.

Gitsin İstenmeyen Kilolar!
1. GÜN: Kahvaltımız mısır gevreği ve süt ile başlayacak. Öğle yemeğinde sadece 1 adet muz ve elma tüketeceğiz. Akşam yemeğinde ise yarım yemek tabağı ıspanak yemeğini yanında yağsız 1 kase yoğurt ile tüketeceğiz.
2. GÜN: Kahvaltıda mısır gevreği ve süt ile başlayacağız gene. Öğle yemeğinde bu sefer sadece yağsız salata ve bol su olacak. Akşam yemeğimiz ise 100 gram kadar en fazla olacak şekilde kızartma tavuk ile başlayacak.

3. GÜN: Kahvaltıda bu sefer yulaf, süt tüketiyoruz. Öğle yemeğinde 1 konserve ton balığı tüketiyoruz, ekmek yok. Akşam yemeğinde ise nohut yemeği 1 yemek tabağı ve ekmek yok, istenirse gene yanında yağsız salata olabilir.
4. GÜN: Kahvaltı sadece 1 kibrit kutusu beyaz peynir, 1 dilim kepek ekmeği ve 1 fincan şekersiz kahve ile yapılacak. Öğle yemeğinde sadece kepek ekmek sandviç ve meyve suyu. Akşam yemeğinde ise 100 gram en fazla kırmızı et ve yanında yağsız salata.
5. GÜN: Kahvaltı sadece yağsız salata ile geçecek. Öğle yemeği 1 adet elma ile geçecek. Akşam yemeğinde ise pırasa yemeği yarım tabak, ekmek yok.

DİYET DÜZENİ HAKKINDA UYARILAR :

Önemli not: Bu diyeti uygulayacaksanız vücudunuza da iyi bakmanız gerekiyor!
– Günlük en az 2 litre oranında bir su tüketimi sağlamanız gerekmektedir.
– Üniversite öğrencisi olarak vücudu daha dinç tutmak ve yağları da yakmak için mutlaka haftada 4 gün düzenli olarak spor yapmalı ya da günlük 1 saat en az tempolu olarak koşu/yürüyüş yapmalısınız.
– Özellikle arkadaş çevrenize uyum sağlamadan, her gün düzenli olarak erken yatıp, erken kalkmalısınız diyet süresince.
– Diyet, 2 gün süresince sizleri haftasonları özgür bırakmaktadır. Bu günler, fast-food ve aşırı alkol tüketiminden kaçılarak isteğe bağlı ama hafif bir şekilde tamamlanılmalıdır.
– Bu diyet düzeni, eğer sigara kullanıyorsanız tamamen diyet süresince bırakmanızı önermektedir. Bırakmıyorsanız dahi, günlük tüketeceğiniz sigara sayısını mutlaka azaltmanız gerekmektedir.

İstediğiniz kiloya ulaşmanız dileği ile...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder