6 Şubat 2015 Cuma

Koşmanın Faydalarını Biliyor Musunuz?


Nerede koşacağız diye sormayın. Giyin bir eşofman doğru parklara,kırlara. Açın ellerinizi derin nefes ala ala koşun .Yok olmazsa eve bir koşu bandı veya koşu bisikleti alın. Çok mu pahalı. odaların arasında koşar gibi hareket edin veya yere uzanıp pedal çevirme hareketi yapın.

Ben hafta sonları Belgrad'a gitmeye çalışıyorum, siz de yakın bir yerlere gidip doğa ile de bütünleşebilirsiniz.


Koşmanın bir çok faydası bulunuyor. Mesela vücudu forma sokmak, metabolizmayı hızlandırmak,kilo vermek ve ruh halinizi iyileştirmenin yolu, düzenli olarak koşmaktan geçiyor. Hiçbir ekonomik harcamaya gerek duymadan yapılabilen bu sporu yapmak için pek çok sebep var. Bu konuda beğendiğim yazılardan bir derleme yaptım. 

Şimdi kısaca maddeleyelim, okuyalım vee koşalım…

1)Koşmak hastalıkları önler.

2)Koşmak zekayı artırır, dikkat ve konsantrasyon gücünü yükseltir. Koşmak aynı zamanda beynin gri hücreleri üzerinde olumlu etki bırakıyor

3)Kalori yakmanızı hızlandırır. Unutmayın! 1 kilometrede ortalama 100 kalori yakılıyor.

4)İskelet sisteminizi güçlendirir.Düzenli ve tempolu koşanlar, kemiklerin kalitesini korurlar ve osteoporoz riskini uzak tutuyor.

5)Koşmak kalbi ve kasları güçlendirir. Koşmak kalbi büyütür ve kuvvetlendirir.

6)Koşmak kolesterol seviyesini düşürür. Kolesterol düzeyini koşmak kadar etkili bir biçimde düzelten hiçbir ilaç ya da diyet yoktur.

7) Koşmak stresle savaşmada çok iyi bir yöntemdir. Pozitif bir ruh haline sahip olabilmek için, düzenli olarak koşmanız tavsiye edilir.

8)Koşmak şeker hastalığını önler ve kandaki şeker oranını düşürür

9)Koşmak ürik asit seviyesini düşürür. Ürik asitler kanda kristal halinde toplanamadıkları için koşu, vücudu guta karşı korur. Aksi durumda bu kristaller eklemleri tahriş eder veya damarların iç duvarlarındaki koruyucu tabakaya zarar verirler. Bu durum ise damr sertliğinin yolunu açar.

10)Koşu bağışıklık sistemini güçlendirir.

11)Koşmak sizi mis gibi rahat uyutur. İstatistikler, düzenli koşan insanların koşmayanlara göre daha az uyku bozukluğu çektiklerini gösteriyor

12)Ruhunuz ve libidonuz da sizinle birlikte koşar. Yavaş koşan birisine kendini koşudan sonra nasıl hissettiğini sorduğunuzda “mutlu” , “ruhum dinlendi” , “gevşemiş” cevaplarını alırsınız. Koşma eylemi insanı yaşama sevinciyle doldurur ve kendi değerinin arkına vardırır.

Özellikle kadınlar koşu sonrası kendilerini gevşek, dengeli ve mutlu hissederler. O halde ne yapıyoruz? Sağılıklı, zihinde bir vücut ve beyin için haftada en az 3 kere koşuyoruz!


Hadii hareket zamanı!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder