23 Temmuz 2015 Perşembe

DİYABET VE ALKOL İLİŞKİSİ


Günlük hayatımda çok alkol tükettiğimi söyleyemem daha doğrusu sık ama az oranda tüketiyorum. İş yemekleri, kız kıza yapılan dedikodu date'lerine elbette 1 kadeh şarap eşlik ediyor sohbete ancak yoğun oranlarda tüketmiyorum. Diyabet hayatımızın her alanını kapsadığı için bu konuda da çok fazla farklı yalan yanlış bilgiler var. Diyabet alkol tüketmeye engel mi? bu soruların başında geliyor.


Eğer insülin kullanıyorsanız alkol almak hipoglisemik atak ihtimalini bir hayli arttırır, hatta bu risk, alkol alımı bittikten sonra da bir süre daha devam eder. Hipo esnasın­da salgılanan bazı hormonlar, karaciğerin kan dolaşımına daha fazla glikoz göndermesini sağlar. Ancak kişi, az mik­tarda da olsa alkol aldıysa, karaciğer kan dolaşımına gli­koz aktaramaz ve hipo krizi çok daha hızlı seyredip ciddi sonuçlara neden olabilir. Buna ek olarak, alkolün algılama gücünü azaltması, muhtemel bir hipo krizinin belirtilerini fark etmenizi de engelleyebilir. Kısacası, alkol alan bir ki­şinin, herhangi bir kiriz anında gerektiği gibi davranmayı başaramaması kuvvetle muhtemeldir.

Ayrıca, pek çok alkollü içki, karbonhidrat içermektedir. Karbonhidrat ise kandaki glikoz seviyesini yükseltir. Al­kollü gıdalar yüksek kaloriye sahip olduğu için, kilosunu kontrol altına alması gereken bir diyabetlinin bundan uzak durması gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder