14 Aralık 2014 Pazar

Göbeğinden Kurtulamıyor Musun?

Bugün göbeğmden nasıl kurtulduğumu da içeren bir yazı yazdım. Neden mi? Çünkü türk kadınları olarak kalçadan sonra en büyük derdiğimiz göbek problemi.

Herşeyden önce kilo vermek ile yağ eritmek arasındakı farkı anlamış olmanız gerekir. şöyle ki :

- kilo dediğimiz olay ağırlıktır yani tartıya çıkıldığında görünen rakam. yemeyerek gayetten de kilo verilir. "kilo artımı = vucuda alınanların ağırlığı - vucuttan çıkan ağırlık".
- göbek eritmenin de dahil olduğu yağ eritmek ise başka bir şeydir. vucut besinle alınan fazla enerjiyi yağ olarak depolar (başka şekilde de depolar da konumuz onlar değil) bu depolanan yağ vucudun göbek gibi kimi bölgelerinde daha çok birikir.
Spor yapmadan yenilen yemeği azaltırsanız kilo verebilirsiniz ama vucudunuz şekle girmez, bu şekilde kas yapmanız çok zor. gün içinde gerekli olan enerjiden daha azını besinle alırsanız vucut yağları değil öncelikle karbonhidrat depolarını kullanır yani yağlarınız erimeden kilo kaybı yaşarsınız. ha, 15-20 dakikadan uzun süreli yoğun enerji isteyen fiziksel bir aktivitede bulunuyorsanız (bunun için genelde spor yapılır) bu süreden sonra sadece karbonhidrat değil yağlar da yakılmaya başlanır. yağlarınız gider, kaslarınız güçlenir, vucudunuz şekle girmeye başlar. 

Düzenli spor yapmanın tek faydası da tabii yağları eritmek değil. düzenli spor yapınca daha enerjik daha dinamik oluyor insan, bu durum ruhsal halinize de oldukça etki ediyor. günün sonunda da rahat ve tadından yenmez bir uyku veriyor size. sağlığa olan daha nice faydaları tek tek sıralamaya gerek yok, velhasıl spor iyidir güzeldir, sevelim sevdirelim.O yüzden siz de benim gibi boş vaktinizde en azından yürüyüz yapın! :)

Ben genellikle bir öğün yemek yediğim, kimi akşamlarında "yahu ben bugün bir şeyi unuttum ama neydi ha neydi, ahannnnaa ben bugün yemek yemeyi unuttum" dediğim ve gün içinde de fiziksel olarak epey hareketli olduğum üniversite zamanlarımdan; ofiste kahvaltı servisinin yapıldığı, öğle yemeklerinde çeşit çeşit yemek ve tatlıların sunulduğu yemekhanesi olan ve ofis içinde minimum enerji ile günümün geçtiği bir iş ortamı tecrübesine geçişte, ilk 3-4 ayda 5-6 kilo aldım. sonraki iki sene içerisinde de ufak ufak kilo almaya devam ederek üniversite zamanlarıma kıyasla iki buçuk sene içerisinde toplamda 13, yazıyla "on üç" kilo almış oldum.son beş haftadır buz dolabım muz, armut, elma gibi meyvelerle dolu. doğru düzgün yemek yemiyorum, ekmeği iyiden unuttum ve her hafta bir kilo toplamda beş kilo verdim. göbeğimde de gözle görünür bir azalma oldu tshirt giydiğim zaman hala pis pis sırıtıyor ama en azından gömlek giyince kamufle edilebiliyor.

neden sağlıklı beslenerek değil de daha acımasız bir şekilde zayıflamaya çalışıyorum ? ya da şöyle diyelim neden bile bile bunu yapıyorum ? çünkü bu diyetisyen kardeşlerimiz malesef çoğunlukla sadece fiziksel bakıyorlar olaya(ve saglikli yasami cikis noktasi aliyorlar). fiziki durumu aynı olan herkes için bir çözüm var gibi davranıyorlar ...

Oysa işin bir de psikolojik tarafı var. benim gibi kısa sürede sonuç görmekten keyif alan, uzun süreli ve istikrar gerektiren konularda zaafı olan ama bir hedefi aklına koyduğunda içindeki insan üstü varlığı çıkarabilen; tüm öğrencilik yıllarında hiç bir derse düzenli çalışmamış, hatta hiç bir dersi doğru düzgün dinlememiş ama gerekiyorsa saatlerce uyumadan ve başka hiçbirşey de yapmadan ders çalışmış, masada uyuyukalıp kalkınca "afferim bana kanımın son damlasına kadar savaştım" diyen bir bünyeyseniz, kendinize acımasız davranmanız daha çok işe yarayabilir. vucudum için kimi zararları olabilir ama sonuçta kilom azalıyor, göbeğim eriyor ve iki günde bir tartıya çıkıp kaç gram verdiğimi gördükçe atılan zafer çığlıkları çok iyi hissettiriyor. bonus olarak da "göbektir ya bu alınır, istenildiğinde de çat diye verilir, çok da büyütmeye değmez" kendine güveni ve kendisiyle barışıklığı veriyor. tavsiye ederim ! 


dengeli beslenerek kilo verme olayı bence daha sağlıklı, daha düzenli, mutlu ve daha sıradan insanlara daha uygun sanki. savaşçı bir ruhunuz varsa daha acımasız olup daha iyi hissedebilirsiniz. üç ayda 12 kilo verip bu üç ayın son iki ayında da günde 2 kilometre yüzerek taş gibi bir vucut yapabilirsiniz. tavsiye ederim !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder